Židům a cikánům stále něco vadí

Hlava mi nebrala, když jsem se dočetl, že v Rumunsku, jedné z největších evropských líhní cikánů a nemalé komunitě židů se kvůli nim budou měnit slovníky. Samozřejmě hovadina na entou.


 

Rumunská akademie věd změní v novém slovníku definice Romů (pozn.: rozuměj cikánů) a Židů. K tomuto kroku se rozhodla poté, co organizace hájící lidská práva oba termíny označily za diskriminující. Centrem sporů jsou dvě slova, která jsou považována za hanlivá. Jde o výrazy „jidan“ (židák) pro označení židovské populace a „tsigan“ (Cikán) jako pojmenování Romů.

Cikáni

Akademie, která na dodržování lingvistických pravidel dohlíží, sporná slova nedoporučuje používat. „Výklad bude přepsán, aby nedával prostor pro diskriminační interpretace,“ řekl Marius Sala, který v akademii zastává post viceprezidenta.

Slovo jidan považují mnozí Židé za ponižující. Podle Centra pro sledování a boj s antisemitismem v Rumunsku byl právě tento výraz tím posledním, co před smrtí slyšely během druhé světové války stovky tisíc zmasakrovaných Židů. Holokaust si v Rumunsku vyžádal až 380 000 židovských životů.

Definice u slova tsigan uvádí, že jde o „osobu se špatnými zvyky“. To nevládní organizace považují za jasně urážlivé. Aktivisté rozhodnutí akademie věd o chystané úpravě uvítali, ale obávají se, že pouhým odstraněním výrazu ze slovníku nebude z Romů sejmuto stigma, které tuto menšinu doprovází.

Média téměř výlučně používají ve zpravodajství korektní označení Rom, ale umožňují, aby čtenáři na jejich webech používali v komentářích hanlivý termín tsigan. Průzkumy veřejného mínění také ukazují, že přes dvě třetiny Rumunů slovo tsigan upřednostňuje z obavy, že výraz Romové (rumunsky Romi) zní podobně jako Rumuni (rumunsky Romani).

Rumunsko kvůli tomu dokonce zamýšlelo změnit oficiální pojmenování příslušníků romského etnika z Romů na Cikány, návrhu daly zelenou dva příslušné parlamentní výbory. Řízení zastavila po kritice romských sdružení a aktivistů až letos v únoru horní komora parlamentu.


A já se zase ptám:

  1. Vadí snad někomu, že se o něm mluví jako o čecháčkovi? A kdo je čecháček? Nevíte? Vychcandíra, posera, vlezdoprdelka, zlodějíček, hajzlík. Pokud to někdo o někom tvrdí, jediný řešení je to, aby se dotyčný, který dostal nálepku čecháček nechoval jako vychcanej hajzlík.
  2. Která organizace hájící lidská práva se o tuto kravinu, zasloužila?  Že by židácká? 😉
  3. U nás se stále říká, minimálně krajově či starší populace používá slovo „židák“. Kde myslíte, že se u nich to slovo vzalo? Jen tak z legrace anebo je to historický výraz pro zmetka, co okrádá a ojebává lidi?
  4. Chápete to? Tak si sedněte na zadek a zamyslete se. Existuje „Centrum pro sledování a boj s antisemitismem“. Proč neexistuje „Centrum pro sledování a boj s rasismem naruby?
  5. Pokud je zcela evidentně vysvětleno, že cikán je osoba se špatnými zvyky, tak co řešej? Za dobrý chování to cikáni nedostali. Nebo snad jo? Myslí si snad, že když černou svini nazvu lesním králíčkem, že se snad změní? Které nevládní organizace to považují za urážlivé?

 

Svět je v prdeli – svrab a neštovice si prozatím dělají co chtějí. Naše chyba.

 

Posted in ZE SVĚTA and tagged , .

Komentáře

Loading Facebook Comments ...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading Disqus Comments ...